YOĞUŞMALI KASKAT KAZANLAR NASIL ÇALIŞIR ?
Posted on: Ocak 10, 2017, by : muhendis

Kazanlar

Yoğuşmalı kaskad kazanlar , yanma sonucunda meydana gelen baca gazı içinde oluşan su buharını yoğuşturup buhar içinde bulunan suyu enerjiyi ısıtma sistemine aktarır. Bu sayede aynı mitardaki yakıttan daha fazla enerji elde edilir.
Yoğuşmalı kazanlar ile oluşturulan kaskad sistemler bir çok avantajı bir arada sunmaktadır. Yoğuşmalı sistemler düşük sıcaklıkla işletimde konvansiyonel (çelik kazan v.b ) sistemlere oranlar %30 yakıt tasarrufu sağlamaktadır.

Kaskad sistemlerde yüksek ve sabit sıcaklıkla işletim yapılması zorunlu olan, boyler , klima santrali, havuz ısıtma ve proses ısıtması gibi devrelerin düşük sıcaklıktaki devrelerden ayrı planlanması tavsiye edilir. Böylelikle düşük sıcaklık ile çalışan sistemler sürekli yoğuşma yapacak şekilde işletilebilir. Buda yakıt tasarrufunu beraberinde getirir. Sürekli yüksek sıcaklıktaki sistemlerde yoğuşma veriminden faydalanılamaz. Fakat yoğuşmalı kazanlar verim açısından düşük sıcaklıktaki sistemlerde gayet iyi bir çözümdür.

Yoğuşmalı Kaskad Kazanlar Nasıl Çalışır

Yoğuşmalı kaskad sistemler akıllı kumanda panelleri ile işletilirler. Kumanda panelleri anlık olarak ısıtma ihtiyacını takip eder, ve bu ihtiyaca karşlık çıkış suyu sıcaklığı ve kazan kapasitesini hesaplayarak işletim yapar. Kumanda panelleri isteğe göre kazanları teker teker veya belirli  bir sıra mantığı ile işletime alır. Bunu yaparken dış hava sensörleri sayesinde dış hava sıcaklığını dikkate alarak ısıtma yükünü hesaplar. Ve tek noktadan tüm sistemin verimli çalışmasını sağlarlar.

Yoğuşmalı Cihazlarda Montaj Kolaylığı

Yoğuşmalı kazanlar düşük ve yüksek basınç sensörü, Baca gazı sensörügibi emniyet tertibatlarına entegre olması ve dönüş suyu sıcaklığı yükseltme gereksinimlerinin olmaması, kolay kurulum ve işlerim olanağıda sağlamaktadır.

Yoğuşmalı Kazanlar Baca Uygulaması

Yoğuşmalı kaskad kazanlar hem pozitif , hemde negatif bacalara uyumludur. Ayrıca merkezi veya tekli , tekcidarlı veya konsantrik baca sistemiyle kullanılabilir.

Call Now Button