ISLAK ALARM VANASI NEDİR ?
Posted on: Ocak 10, 2017, by : muhendis

Islak Alarm Vana Sistemi

Islak alarm vanası resimdede gördüğünüz gibi çeşitli isimlerde setler ve trimlerden oluşmaktadır. Diğer bir isimle Islak Alarm Vana seti veya Islak Alarm vana istasyonu diye bilinir.

Islak alarm vanaları otopark tarzında açık hatlarda kullanılmayan sulu sistem alarm vanasıdır. Islak alarm vanasının takıldığı yer 4 derecenin altına düşmemesi gerekmektedir , 4 derecenin altındaki hatlarda donma ihtimali olduğu için olası bir yangında çalışmama ihtimali olur.

Islak Alarm Vanaları kullanım yeri olarak , sprinkler hattının olduğu ve 4 derecenin altına düşmeyen hatlarda kullanılabilir. Konutlarda , fabrikalarda, Hastanelerde, Çeşitli kültür merkezlerinde, avmlerde v.b tüm alanlarda kullanılabilir.

Islak Alarm Vana Sistemi Ekipmanları

Islak alarm vanası 5 ana gruptan oluşmaktadır ve 1 tanesinin olmaması durumunda sistem çalışmaz ve hata verir. Bunları aşağıda açıklayarak bilginize sunuyorum.

Islak Alarm Vanasının Gövdesi

islak-alarm-vana-govdesi

Islak alarm vana gövdeleri , diğer set için gerekli malzemelerin ve trimlerin takılacağı ana malzemedir. Islak alarm vanasını oluşturan ana malzemede bundan ibarettir.
Islak alarm vanasının bağlantısı bu  gövde sayesinde olur. Flanşlı veya Yivli olarak bağlantı farklılıkları bulunmaktadır. Aksi belirtilmediği sürece bağlantı şekilleri her iki tarafıda ya flanşlıdır yada yivli olarak imal edilir. İstenildiği taktirde özel üretime tabi tutularak bir tarafı yivli diğer tarafı flanşlı olarak yapılabiliyor.
3″ den 8″ e kadar bağlantı şekilleri bulunmaktadır.

Geciktirme Hücresi

600-pyuifnsij0-992014retard-chamber
Geciktirme hücreleri adından da anlaşılacağı üzere alarm vanasının hızlı bir şekilde açılmaması için kullanılmaktadır.

Su Motor Gongu

su-motor-gongu
Su motor gongu bir tür çandır , çıkardığı yüksek ses sayesinde yangın alarmının sesini duyabilirsiniz. Motor gongunun iki çeşitüretim şekli vardır birtanesi duvara monte edilebilen tarzdır diğeri ise alarm gövdesi üzerine monte edilir.

Akış Anahtarı

Belirtilen basınç ayarlarında çalışarak basınç düşümünü veya yükselmesini haber vererek alarm vanasını yönetmeye yarayan cihazdır.
basin-akis-anahtari

Islak Alarm Vanası Bağlantı Şeması

islak-alarm-vanasi-baglanti-semasi
1. Sprinler yangın çıktığında patlar ve alarm vanası gövdesinin içerisindeki klapeyi 2 kaldırır ve  akan su aynı zamanda trim setine doğru giderken 3 geciktirme hücresine geçer 4 Geciktirme hücresi çok çabuk bir şekilde dolduktan sonra 6 öncelikle akış şalteri elektrik alarmı verdirir. Sonrada su motor gongu 5 mekaniksel alarm verir ve çan çalar.

Islak Alarm Vana Seti Fiyatları

Islak alarm vanalarında marka ve kaliteye göre fiyatlarda çok farklı değişkenlikle göstermektedir. Türkiye üretimleri sayesinde ithal ıslak alarm vanalarının fiyatları bir nebze olsun düşsede hala pahalı pazarda yerini almaktadır.

 • Fiyatlar konusunu öncelikle satış sonrası hizmetler çok paralel yönte etkilemektedir. Eğer satıcı firma satış sonrası vereceği hizmeti doğruluyorsa ve buna örnekler verebiliyorsa doğal olarak fiyatınıda o yönde yükseltebiliyor.
 • İsim yapmış firmalar kalitesini öne sünerek ve pazardaki duyulmuşluğunu kullanarak fiyatlarda çok indirime gitmezler. Zaten ilk maddede yer alan satış sonrası hizmetlerede bu markalar uymaktadır.
 • Uygun fiyatlı ürünlerde PSI değerleri düşük olabilir , UL – FM Onayına haiz olmayabilir veya bir başka sebepte uygun olan markanın piyasaya girmek istemesi olabilir.

Örneğin 6″ Islak alarm vana fiyatı uygun yollu markalarda 700-750 Usd arasında seyrederken. Kaliteli ve pahalı markalarda 1750-2500 Euro arasında seyredebilir.
Satınalma konusunda yardımda bulunmamızı isterseniz iletişime geçebilirsiniz.

Islak Alarm Vana Markaları

 • Fesco Islak Alarm Vanası
 • Weflo Islak Alarm Vanası
 • Viking Islak Alarm Vanası
 • Victualic Islak Alarm Vanası
 • Armaş Islak Alarm Vanası
 • Duyar Islak Alarm Vanası
 • Ayvaz Islak Alarm Vanası
 • Tyco Islak Alarm Vanası
 • Rapidrop Islak Alarm Vanası
 • Prodector Islak Alarm Vanası

gibi markaları sıralayabiliriz. Yukarıdaki markalar ile alakalı veya burda olmayan markalar ile alakalı bilgi almak isterseniz iletişime geçebilirsiniz.

Call Now Button